Blog

ساخت گلدسته استان فارس

ساخت گلدسته استان فارس

پروژه ی ساخت گلدسته استان فارس توسط گنبد سازی لطیفی طراحی و اجرا شده است. این دو گلدسته ی تک موذنه که از جنس استیل طلایی هستند و از پیش ساخته و آماده ی نصب در محل بوده اند در شهر لامرد استان فارس احداث شده اند. لامِرد یکی از شهرهای استان فارس است. این شهر مرکز شهرستان لامرد می‌باشد و در جنوب استان فارس واقع شده‌است. برای سفارش هر نوع گنبد و گلدسته ابتدا باید با تفاوت ها و معایب و مزایای انواع آن آشنا شد.

انواع گنبد و گلدسته

گنبد و گلدسته از لحاط مصالح مصرفی به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند .

الف — نوع غیر فلزی از آجر و کاشی استفاده شده و باید در محل ساخته شود.

از محاسن آن زیبایی و جلوه هنری و نشانی از فرهنگ و هنر ایران و اسلام می باشد.

از معایب این نوع از گنبد و گلدسته ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

–  قیمت بالای آن در مقایسه با نوع فلزی

 طولانی بودن زمان اجرا

کم بودن تعداد استادکاران مجری

دوام کمتر نسبت به گنبد و گلدسته فلزی

وزن سنگین

ب — گنبد وگلدسته فلزی پیش ساخته که از فلز و بصورت آماده در محل نصب می شود و از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 آماده سازی و نصب سریع

–  هزینه خیلی پایین تر نسبت به نوع غیر فلزی

–  تنوع از نظر طرح و جنس  و همچنین زیبایی بیشتر

و از معایب آن عدم استفاده از هنر معماری ایرانی اسلامی مانند نمونه کارهای کاشی  می باشد.

 تقسیم بندی گنبد و گلدسته ها از نظر جنس رویه آنها

با توجه به جنس رویه گنبد و گلدسته های فلزی می توان آنها را در سه گروه تقسیم بندی کرد:

الف – با رویه آلومینیوم طلایی

ب — با رویه استیل نقره ای

ج — با رویه استیل طلایی

در تقسیم بندی فوق جنس بدنه اصلی مد نظر بوده و از دو نوع ورق دیگر هم بصورت ترکیبی استفاده می شود .

نکته مهم در استعلام قیمت این است که ضخامت ورق و جنس آنها متفاوت می باشد.

معماری مسجد

معماری مسجد به عنوان یکی از مهمترین جلوه های هنر اسلامی، یکی از ویژگی های تمدن اسلامی است که با مناره های خود همواره توجه گردشگران را به خود جلب کرده است و این در حالی است که مناره به عنوان یکی از اساسی ترین عناصر معماری مورد توجه بود. معماری عربستان در صدر اسلام بسیار ساده و ابتدایی بود. بیشتر خانه ها، کلبه هایی چهارگوش بودند که با الیاف گیاهی مسقف می شدند اما با ورود اسلام به بطن سایر تمدن ها و مشارکت معماران و هنرمندان بومی در ساخت مساجد بود که معماری اسلامی رفته رفته به عنوان آنچه که امروز ماهیت مشخص و منحصر به فرد خود را به همراه دارد، پدید آمد. مسجد همزمان با نفوذ و گسترش به خارج از مرزهای سرزمین حجاز پدید آمد. درک معماری اسلامی بدون تحقیق و مطالعه آن میسر نیست و همان طور که گفته شد مناره یکی از مهمترین عناصر مسجد و معماری اسلامی است که عبارت است از: « مکانی که مؤذن جهت گفتن اذان به آنجا می رود» لذا آن را گلدسته و مأذنه نیز گفته اند.با توجه به اهمیت اذان در اسلام و کارکردهای ارشادی و تبلیغاتی آن، نیاز به مکانی اختصاصی برای مؤذن احساس شد. ساختمان مناره در آغاز صورت بسیار ساده ای داشت و آن عبارت بود از دیواری بلند و برج مانند که در بالای آن محلی برای مؤذن اختصاص داده شده بود. بعدها اطراف آن دیواری حصار مانند و روی آن سایبانی ایجاد شد و تکامل یافت. با ورود اسلام به ایران و در مساجدی که در غرب ایران ساخته شد نیز مناره هایی به سبک معماری بومی و به شکل چارطاقی و برج های ساسانی ساخته شد که بعدها و در زمان خلافت عباسیون الگوی بسیاری از مساجد دنیای اسلام شد.

ساخت گلدسته

ساخت گلدسته

مساجد مهم استان فارس

مسجد جامع داراب

این مسجد جامع تنها مسجد جامع چهار مناره‌ای جهان و یکی از چهار بنای شاخص شهر داراب است.

مسجد جامع داراب از جاهای دیدنی داراب و قدیمی‌ترین بنای شهر فعلی است که دارای چهار برج تنومند و یازده ضلعی متساوی‌الاضلاع است. روی برج‌ها با آجر خانه‌بندی و روی آن‌ها با خط کوفی آیات قران نگاشته شده است. بر روی این خانه‌بندی‌های مربع شكل نخستين آيات سوره آيه‌الكرسی و نيز عبارات لااله الاالله، محمد رسول الله به خط كوفی نگاشته شده است. همچنين به كرات نام علی (ع) بر روی اين مناره‌ها نگاشته شده است. فضای بزرگ حیاط مسجد پوشیده از درختان تنومند خرما، پرتقال و نارنج است. در گوشه ديگر حياط نيز دو سنگ آسياب وجود دارد كه در دهه‌های گذشته برای كوبيدن ساروج از آن استفاده می‌شده است.بنای اصلی مسجد به‌صورت مکعب مستطیل قرار گرفته که در زوایای چهارگانه آن چهار مناره دیده می‌شود. بزرگ‌ترین بخش بنا، شبستان مرکزی آن است که درسمت شمال و جنوب آن دو ایوان سراسری پهن و در سمت غرب آن دو ایوان کم‌پهنا با سقف کوتاه قرار گرفته است که این ایوان‌ها به وسیله چندین دهلیز کوچک و بزرگ به فضای بیرونی مسجد وصل می‌شوند. در مناره‌های مسجد چندین سنگ نبشته بوده  که هم‌اکنون تنها یکی که مربوط به معافیت مالیاتی تجار داراب در دوره قاجاریه بوده، باقی‌مانده است.

مسجد جامع داراب

مسجد جامع داراب

مسجد جامع عتیق
مسجد جامع عتیق، یکی از مهمترین مساجد مسلمانان وکهن‌ترین مسجد شیراز است که به آن مسجد جمعه، مسجد آدینه و مسجد جامع نیز می‌گویند.این مسجد در شرق حرم شاهچراغ(ع) قرار دارد. مسجد جامع عتیق در دوره 200 ساله سلطنت عمرو لیث صفاری در سال 281 هجري قمري ساخته شده است.
این مسجد دارای شش در ورودی و خروجی است. در ورودی ضلع شمالی به دروازه امام معروف است و کتیبه بالای آن در دوران صفوی در سال 1031 هجري قمري به خط علی جوهری نگاشته شده است.از اثار تاریخی شیراز می توان مسجد جامع عتیق را نام برد.

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق

کلمات کلیدی:

ساخت انواع گنبد و گلدسته

گنبد و گلدسته فلزی

گنبد و گلدسته سازی لطیفی

ساخت گلدسته در لامرد

ساخت گنبد و گلدسته در استان فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استعلام قیمت