Blog

گنبد یادمان شهدای طالقان

گنبد یادمان شهدای طالقان

گنبد یادمان شهدای طالقان توسط گنبد و گلدسته سازی لطیفی ساخته شده است. کارفرمای ساخت این گنبد فلزی مهندس حسابی بوده است.

 

گنبد یادمان شهدای طالقان

گنبد یادمان شهدای طالقان

ساخت یادمان برای شهدا و علما از جمله اقدامات مهمی است که در کشورمان انجام می گیرد. با توجه به اهمیت مزار شهدای گمنام که امروزه تبدیل به سنگرهای مهم فرهنگی در مبارزه با جنگ نرم دشمنان انقلاب و اسلام شده اند و نقش بارزی در زنده نگاه داشتن فرهنگ شهید و شهادت در نزد اذهان عموم افراد جامعه و بویژه نسل جوان کشور دارند ،که خود نشان از پویائی و زنده بودن راه و سیره و رسالت این مردان بی ادعا و گمنام دارد و همچنین جبران حداقلی زحمات جبران نشدنی شهیدان و با توجه به صحبت های رهبر معظم انقلاب در رابطه با اهمیت ساخت یادمان شهدا در کلیه دانشگاه ها و مراکز فرهنگی ، گنبد سازی لطیفی تصمیم به ساخت مزار های شهدا در نقاط مختلف کشور گرفت.

گنبد یادمان شهدای طالقان

گنبد یادمان شهدای طالقان

این گنبد فلزی و از جنس آلومینیوم طلایی بوده است. و درباره ابعاد این گنبد باید گفت که قطر آن 3 متر و مجموع طول قوس و ساق نیز 4 متر و 20 سانت می باشد.گفته شده، منطقه طالقان در حدود 620 شهید والامقام دارد که اغلب، در مناسبت های فصل تابستان، مراسم سالانه بزرگداشت آنها، برگزار میشود. لکن، اطلاعات کامل ایشان، در صفحات اینترنتی، قرار داده نشده است. این گنبد یادمان شهدا در طالقان و در استان البرز نصب و احداث شده است.

انواع گنبد

گنبد و گلدسته از نظر مصالح به دو دسته  تقسیم  می شوند .

دسته اول: گنبد وگلدسته های فلزی پیش ساخته شده که از جنس فلز هستند . این نوع گنبد و گلدسته ها به صورت آماده در محل نصب می شود .و از مزایای آن می توان

  1.  آماده سازی و نصب سریع و آسان
  2. –  هزینه ساخت پایین تر نسبت به نوع غیر فلزی 
  3. –  تنوع از نظر طرح و نقش و نگار و جنس  آن همچنین زیباییش را نام برد.

و از معایب آن کاهش شفافیت آن طی مرور زمان طولانی است. 

دسته دوم : نوع غیر فلزی گنبد که در ساخت آن  از آجر و کاشی استفاده می شود  و باید در محل  بنا ساخته شود . از محاسن آن میتوان به دوام و ماندگاری بالای آن اشاره کرد.

و از معایب گنبد و گلدسته های کاشی و بتنی می توان موارد زیر را برشمرد:

  1. کم بودن تعداد استادکاران مجری
  2.  وقت گیر بودن ساخت این نوع
ساخت گنبد یادمان شهدای طالقان

ساخت گنبد یادمان شهدای طالقان

اندكي راجع به طالقان

منطقه كوهستاني طالقان، به فاصله 120 كيلومتري از شمال غربي شهر تهران، دره كوهستاني و بزرگي بين دو رشته كوه واقع در طرفين آن (رشته كوه طالقان در جنوب و رشته كوه البرز مركزي در شمال) و از غرب ارتفاعات كندوان جاده كرج به چالوس تا 40 كيلومتري شرق قزوين گسترده است. بقاع متبرکه زیادی در یک دره کوچک جمع شده است. طالقان در زمان‌ های قدیم گسترده‌تر از حال بوده است تا آنجا که طالقان تا ری و قم هم ادامه داشته و بر بخش وسیعی از ایران اطلاق می‌شده است. شاید به همین دلیل باشد که گروهی معتقدند منظور از اهل بیت(ع) از طالقان، در آن روزگار، سرزمین ایران بوده است. البته باید دلایل این قول به نحو دقیق‌تری بررسی شود. وجود امام‌زادگان بسیار در منطقه طالقان دلیل علوی بودن این منطقه است و حتّی روستایی در منتهی الیه طالقان است. به نام یَرَکْ وجود دارد. دراین روستای دور افتاده 73 تن یا بیشتر امامزاده وجود دارد به طوری که در هر کوچه‌ای قدم می‌گذارید چند بقعه امام زاده می‌بینید که اینان از کشته شدگان و سادات و علویان در جنگ با کفّار بوده‌اند.

مقبره پیر جمشید – روستای مهران

این بنا در روستای مهران، در 16 کیلومتری شرق شهرک و 4 کیلومتری شمال، جاده جوستان به سمت روستای ناریان و پراچان، واقع شده است و به مقبره پیر جمشید یا امام زاده پیرجمشید، نیز شهرت دارد.

بقعه فاقد الحاقات جانبی و دارای گنبدی رک و بدون گلدسته است. در جنب امامزاده گورستانی وجود دارد. مقبره امام زاده، دارای امکانات رفاهی اولیه و آب و برق است. قدمت اولیه بنا در قرن نهم و دهم هجری است.

پوشش سقف مقبره گنبد دو پوشه‏اى مى‏باشد که از داخل عرقچین و از خارج رک است و در حال حاضر روى آن با شیروانى پوشیده شده است. نماى خارجى مقبره با سنگ مرمر سفید متمایل به آبى پوشیده شده و نماى داخلى آن با گچ اندود شده است.

داخل امامزاده صندوق چوبى به عنوان معجر قرار دارد که فاقد هرگونه تزئین بوده و روى آن را با پارچه سبز رنگ پوشیده‏ شده است. اطراف بقعه قبرستان وسیعى وجود دارد که متعلّق به دوره اسلامى بوده و در حال حاضر نیز اهالى اموات خود را در آن‏جا دفن می ‏نمایند.

مقبره پیر جمشید – روستای مهران

مقبره پیر جمشید – روستای مهران

کلمات کلیدی:

گنبد و گلدسته سازی لطیفی

ساخت گنبد در طالقان

ساخت انواع گنبد و گلدسته قلزی و کاشی

گنبد سازی در البرز

ساخت گنبد یادمان شهدای طالقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استعلام قیمت